תוספי מזון - ויטמינים ומינרלים

תוספי מזון

 

זוהי שיטת טיפול הדוגלת במניעה ובטיפול במחלות דרך תזונה נכונה ואספקת מרבית המרכיבים של אבות המזון – חלבונים, שומנים, פחמימות ושל ויטמינים, מינרלים ואנזימים. את כל אילו יש לספק לגוף במינון מיטבי ובצורה אינדיבידואלית, כדי להגיע לתפקוד אופטימלי.

להלן סקירת הסוגים העיקריים  תוספי המזון:

ויטמינים:

השם ויטמין גזור מהמילה VITA – חיים בלטינית. הויטמינים הם מולקולות אורגניות הנמצאות ברקמות חיות והן הכרחיות לתהליכים של חילוף חומרים בגוף. תפקידם לזרז ולאפשר את קיום התהליכים הביוכימיים המתרחשים בגוף. הויטמינים הם קו-פקטור, כלומר הם משפעלים אנזימים בגופינו, בלעדיהם אין אספקת אנרגיה לגוף ותהליך הבנייה וההתחדשות לא מתקיים כהלכה. הגוף זקוק להם בכמויות קטנות  מאד על מנת לתפקד, אך בלעדיהם לא ניתן לחיות. את רוב הויטמינים מקבלים דרך המזון, אך את חלקם הגוף מייצר כגון:  ויטמין D שנוצר בעת חשיפה לשמש, וויטמין K  ו B12 שנוצרים על ידי חיידקי המעיים.

מינרלים:

המינרלים מצויים בשפע בטבע – בסלעים, באדמה,  במים בקרקעית הים ומשם הם מגיעים לצמחים לבעלי החיים ולאדם. בגופינו הם מצויים בצורת יונים, מלחים אנאורגאניים או קשורים למולקולות אורגניות. המינרלים חשובים לתפקוד כלל מערכות הגוף. הם משפיעים על איזון הנוזלים בגוף, על איזון חומצה- בסיס, על חילוף החומרים בגוף ומניעת מחלות. ניתן לציין לדוגמא את הסידן שנמצא בעצמות ובשניים ואת הברזל שהינו חלק מכדוריות הדם האדומות ויש עוד רבים אחרים ולכל אחד תפקיד חיוני אחר בגופינו. כל המינרלים הנדרשים על ידי הגוף והפועלים בגוף, נמצאים במזון. המזון הוא ספק המינרלים העיקרי של האדם ולפיכך יש לדאוג לתזונה נכונה שמכילה את המינרלים הדרושים לגוף לתפקוד אופטימאלי.

 

חומצות אמינו:

החומצות האמיניות מספקות לגוף את החומרים להם הוא זקוק כדי לבצע את עבודתו. ישנן חומצות אמיניות שמספקות חומרי גלם לחומרים הכימיים המצויים במוח, היכולים לטפל בדיכאון או במחלת נפש. ויש חומצות אמיניות המתמרנות את הכימיה הפנימית שלנו על מנת להשיג איזון בלחץ הדם ואיזון של מערכת העצבים. החומצות האמיניות צריכות להופיע בפרופורציות המתאימות, רק אם היחס ביניהן נכון, הגוף יהיה מסוגל לייצר כמות מספקת של חלבונים עבור השרירים, האיברים הפנימיים, העור והרקמות. במידה ויש חסר בחומצה אמינית אחת בלבד, חילוף החומרים של האחרות יהיה לקוי. לפיכך, המשמעות של מניעת חסר של חומצות אמינו גבוהה במיוחד ועלינו לדאוג לכך שנקבל בתזונה את כל חומצות האמינו הנדרשות לתפקוד תקין של הגוף.

 

חומצות שומן:

מחלות רבות הן תוצאה של חסר בשומנים מסוימים. על רבות מהמחלות האלה ניתן להתגבר באמצעות נטילת תוספת של שומנים חיוניים החסרים בתפריטים של רוב בני האדם. חומצות שומן מסוג אומגה 3 יכולת להוריד לחץ דם, למנוע התקפי לב, להפחית תהליכים דלקתיים בגוף, לעזור במחלות אוטואימוניות ולעזור במקרים של בעיות עור כגון אקנה ואקזמה אטופית. כמו כן, נטילת חומצת שומן מסוג אומגה 6 - GLA מונעת מחלות לב, סרטן, אלרגיות, אסתמה, מחלות אוטואימוניות, דלקות מפרקים ועוד.

 

פרוביוטיקה:

זהו שם כולל לקבוצת חיידקים טובים המצויים במערכת העיכול וחשובים מאוד לבריאותינו. השימוש הנרחב כיום באנטיביוטיקה שמחסלת את כלל אוכלוסיית החיידקים, גם את החיידקים הטובים, מפר את האיזון העדין המתקיים במערכת העיכול ומעלה את כמותם של היצורים המזיקים כדוגמת השמרים. קיימים מצבים נוספים שמפרים את האיזון החיידקי במעיים כגון: תפריט קלוקל, מצבי מתח וכימיקלים שמצויים בסביבה כמו הפלואור שמוכנסים למי השתייה שלנו והורגים דווקא את החיידקים המועילים ביותר שלנו. הפרוביוטיקה  מסייעת לעיכול ושומרת על הבריאות הכללית של המעי, היא מונעת התרבותם של גורמי מחלות ממקור פטרייתי, חיידקי או ויראלי ובכך מחזקת את מערכת החיסון. הפרוביוטיקה מסייעת לתפקוד תקין של מערכת עיכול ומפחיתה תגובות אלרגניות ובנוסף, החיידקים הטובים מייצרים ויטמינים מקבוצת ה- B כמו ויטמין B12, ביוטין, חומצה פולית, ויטמין K ועוד.

סיבים תזונתיים:

הסיבים הינם מולקולות המורכבות מיחידות של סוכרים הנמצאות בצמחים בדופן התאים, מקנות להם את קשיותם ומשמשות לאגירת אנרגיה ולתיקון רקמות פצועות בצמח. מיצי העיכול שלנו אינם מסוגלים לפרק את הסיבים ולפיכך הסיבים מגיעים שלמים למעי הגס. יש חשיבות רבה לאכילת סיבית תזונתיים מבחינת בריאותו של האדם וכן למניעת מחלות. הסיבים עוזרים לפעילות מעיים תקינה ובכך מפחיתים סיכון להתפתחות של מחלות מעיים. לסיבים יכולת לספוח כולסטרול, שומנים וחומצות מרה וע"י כך מונעים מחלות כלי דם ולב. ובנוסף, אכילת סיבים שומרת על רמות סוכר קבועות בדם ומאפשרת שמירה על משקל תקין.

אנזימי עיכול:

כשל בעיכול המזון פעמים רבות מוביל לבעיות חמורות. במקרים רבים אנו סופגים לדמנו חלקיקים גדולים ובלתי מעוכלים הנקראים מאקרו-מולקולות שיכולים לגרום לנו לנזק בריאותי  משמעותיי, תופעה זו הנקרית תסמונת המעי הדליף גורמת לבעיות שכיחות כמו אלרגיות למזון, קוליטיס וחולשה של המערכת החיסונית. רוב חומרי המזון מגיעים למחזור הדם שלנו מהמעי הדק. המזון נספג היטב במעי הדק רק אם עבר עיכול על ידי אנזימי העיכול שמיוצרים על ידי הלבלב. גזים או תחושת נפיחות כשעה לאחר האכילה יכולים להצביע על חסר באנזימים האלה. ניתן לתת כדוגמא את האנזימים הפרוטאוליטיים,  אילו אנזימים שמפרקים חלבונים והם ידועים בסגולות הריפוי שלהם. אנזימים אילו יכולים לסייע בריפוי בעיות כמו דלקת מפרקים, בעיות בתפקוד החיסוני, דלקת בלבלב ועוד.

קואנזים Q10:

זהו מרכיב חיוני ליצירת אנרגיה בכל תא מתאי גופינו ומאפשר לתאים לחיות זמן רב יותר. מעבר לתפקידו בהפקת אנרגיה הוא גם מגן על הגוף מפני רדיקלים חופשיים וחשוב מאד בטיפול במחלות לב, סכרת, מחלות חניכיים, יתר לחץ דם, השמנת יתר, וסרטן.

פאבא- חומצה פארא-אמינו-בנזונאית:

 מסייעת במקרים של גלי חום, עצבנות ותופעות אחרות של גיל המעבר. מסייעת בבניית חומצה פולית הדרושה לשמירה על האיזון ההורמונאלי, מסייעת בבעיות  של רקמת החיבור, מקלה בבעיות של מפרקים והתקשחות איברים, עוזרת במקרים של בהרת, מקלה על דלקות, משפיעה על מחלות אוטואימוניות  ובעיות של בלוטת התריס.

חומצה אלפא ליפואית:

חומצה זו פועלת הן כנוגד חמצון והן כמגן של נוגדי חמצון כגון: גלוטטיון, ויטמין C, ויטמין E וקואנזים  10Q , בנוסף היא מסייעת בניקוי רעלים ומעודדת את הגוף להמיר מזון באנרגיה בצורה יעילה יותר. מגינה מפני הזדקנות ומפני נזקי מחלת הסוכרת.

 

מה ההבדל בין תוספי תזונה לתרופות?

ההבדל המרכזי בין תוספי התזונה לתרופות הינו באופן פעולתם: תוספי התזונה פועלים על דרך החיוב וגורמים לתהליכים להתרחש בגוף: הם מעניקים לגוף את הסיכוי לבצע את מה שעליו לבצע באמצעות סיוע לתהליך הגופני הטבעי. בדרך זו הם גורמים לגוף לפעול טוב יותר. בדרך כלל ההשפעה אינה מיידית, עיקר השפעתם ניכרת לאורך זמן. התרופות, לעומת זאת, מסוגלות להשתלט על מקרים חמורים, אך הן הופכות לבעייתיות כאשר נוטלים אותן באופן כרוני מאחר  ופעולתן של התרופות הינה במניעת התרחשותו של תהליך טבעי: בדרך כלל מדובר באנזים כלשהו שנמנע ממנו לבצע את תפקידו. כדי שהתרופות יפעלו ביעילות, חייבת להיות מחלה, מאחר שרק במצב של מחלה ניתן להפיק תועלת מבלימה של תהליך טבעי חיוני. לתרופות אין תפקיד בריאותי בעצם הגדרתן, אלא רק תפקיד של טיפול בחולי.

  

מידע על הויטמינים השונים:

ויטמין A:

 

זהו ויטמין שמגן על העור ולכן טוב ליטול במצבים של  אקנה, ויטליגו ועוד. כמו כן הוא מונע עיוורון ליליה  ומקצר משך זמן ריפוי המחלות, כלומר עוזר במלחמה בוירוסים וזיהומים. הוא מועיל גם לרירית המצפה את פנים מערכת הנשימה ולכן רצוי ליטול אותו במקרים של מחלות ריאה. בעקבות השפעתו על הריריות הוא מהווה תוספת בעלת ערך לטיפול במספר מחלות מעיים כגון: קרוהן וכיבים בתריסריון. בנוסף, יש לו השפעה מייצבת על רמות הסוכר בדם והשפעה אנטי סרטנית.

 ויטמין B1-תיאמין

 

מספק אנרגיה למוח, טוב לאלצהיימר לליקויי למידה ולהפרעות נפשיות. משפר את התפקוד  העצבי, עוזר בעיכול פחמימות, שומר על שריר הלב, ותומך ביציבות המערכת החיסונית.

ויטמין B2-ריבופלאוין

חשוב לחילוף החומרים של אבות המזון, עוזר בהסתגלות העיניים לאור, דרוש לגדילה ולחיזוק מערכת הרבייה, חשוב לסובלים מאולקוס ולחולי סכרת. עוזר במניעת קטרקט ומצמצם נזקים עקבות שבץ והתקפי לב.

ויטמין B3 – ניאצין

הניאצין מועיל ללב, מוריד רמות כולסטרול ושומנים בדם, עוזר במצבי מיגרנות, יעיל במצבי סכיזופרניה, הפרעות אכילה וחרדה, משקם את המפרקים ומאזן מצבים של סכרת.

ויטמין B6 – פרידוקסין

חיוני להבטחת בריאותן ההורמונאלית של נשים, במניעת סכרת ומחלות לב, בטיפול בשיגרון בחיזוק המערכת החיסונית ובתסמונת התעלה הקרפלית.

ויטמין B5 – חומצה פנטוטנית

חיוני למערכת העצבים, לפעילות תקינה של האדרנל ולחילוף חומרים תקין של אבות המזון. חשוב במצבי אלרגיות, עוזר לבריאות  מערכת העיכול, עוזר לדלקות מפרקים, לריפוי פצעים ולמצבי מתח ועייפות.

חומצה פולית B10

מונעת אנמיה, עוזרת במטבוליזם של חלבונים, מונעת פגמים מולדים קשים בעוברים, מפחיתה מחלות לב, מאיטה את תהליך דלדול העצם, עוזרת בבעיות מעיים, משפרת מצבי דיכאון, מבעלת השפעה אנטי סרטנית, עוזרת בתחושות נימול בידיים וברגליים.

ויטמין B12 קובלאמין

חשוב לתפקוד הנפשי והרגשי, מגן מפני מחלות לב ומפני טרשת נפוצה, מהווה פתרון לנדודי שינה, עוזר באסתמה ואלרגיות, מחזק את המערכת החיסונית, עוזר במצבי טיניטוס ואובדן שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, תורם לתהליכי רביה, בעל יכולות אנטי סרטניות.

ויטמין C

כמעט לכל בעיה רפואית שניתן להעלות על הדעת יש פתרון המבוסס על ויטמין C, בין אם מדובר בהתקררויות, סרטן, יתר לחץ דם או אסתמה.

מטפל בהצטננויות ביעילות רבה, משפר את ההגנה הטבעית שלנו, מדביר אלרגיות ואסתמה, נוגד חמצון מן השורה הראשונה וכתוצאה מונע מחלות לב ומגוון סוגים של סרטן. עוזר באיזון רמות הסוכר בדם אצל חולי סוכרת, עוזר בוויסות לחץ הדם, מטפל בלחץ נפשי וגופני, מסייע בניקוי רעלים מן הגוף ובהרזיה, מקל על תופעות הלוואי של שיגדון, מעכב היווצרות של אבני מרה, שוטף את העין ומגן עליה מפני חמצון ומפחית תסמיני גמילה בקרב אנשים הנגמלים מסמים.

ביופלבנואידים:

פועלים בשיתוף פעולה עם ויטמין C. מכונים ויטמין P, עוזרים במחלות לב, בזיהומים, באלרגיות, באסתמה, בדלקות, ובסרטן.

ויטמין D – "תוסף השמש"

ויטמין שנוצר בגוף ע"י חשיפה ישירה לקרני השמש. מסייע בטיפול באוסתיאפורוזיס, עוזר בבעיות עור, מסייע במחלות מערכת העיכול, משפר את הסבילות לסוכר בקרב חולי סוכרת, מווסת לחץ דם, משפר מצבים של  דלקת מפרקים ניוונית מתקדמת, בעל פעילות אנטי סרטנית.

ויטמין E

מונע מחלות של העורקים הכליליים, וכתוצאה מונע מחלות לב, משפר תפקוד מערכת כלי הדם, משמעותי למערכת הרבייה, עוזר בתופעות של גיל המעבר, מטפל בהיווצרות של קטרקט, סרטן ומחלות כלי הנשימה. מסייע במקרים של מחלות אלצהיימר, סוכרת וחיזוק המערכת החיסונית.

ויטמין K

חיוני לתהליך הקרישה בגופינו. הכרחי לבריאות העצם בגופינו. בעל פעילות אנטי סרטנית, ויכולת להקל על תופעות של בחילה והקאות הנלוות להיריון.

אינוזיטול

חומר המקורב למשפחת הוויטמינים מקבוצה B, מרגיע מתחים, עוזר במצבי דיכאון ובמצבי חרדה, מעודד שינה עמוקה יותר, עוזר בהשמנת יתר, חיוני ליילודים להבטחת בריאותם וצמיחתם. אצל פגים האינוזיטול מגדיל את סיכוייהם לשרוד, מונע אובדן ראייה ומצוקה נשימתית.

ביוטין

עוזר לחולי סכרת לאיזון רמת הסוכר בדם, יעיל בטיפול במחלות עור, משפר את מראה השיער, מטפל בבעיות של מערכת העצבים כגון: תסמונת הרגל העצבנית ונוירופתיה סוכרתית.

כולין:

הכרחי לתפקוד תקין של מערכת העצבים, מונע מחלות לב, עוזר בתפקודי כבד ובמחלות כבד, עוזר באיזון הורומנאלי של האישה בבעיות הורמונאליות.

טוקוטריאונלים:

חומרים ששייכים לקבוצה המורחבת של ויטמין E, ממלאים תפקיד מכריע במניעת שבץ ומחלות לב.

 

מידע על המינרלים השונים:

אבץ-  מעורר את מערכת החיסון ומרפא פצעים. חשוב לתפקוד תקין של מערכת העצבים ומאזן רמות סוכר בדם. משפר את מצבם של כל בעיות העור במיוחד אקנה. חיוני לבריאות המינית ולפוריות של שני המינים, עוזר בריפוי כיבים ובהפרעות אכילה. יעיל בטיפול בבעיות עיניים ובקטראקט בפרט, הכרחי במצבים דלקתיים של מערכת העיכול ובדלקות מפרקים.

סידן חיוני לבניית העצמות, מפחית לחץ דם, מוריד רמות כולסטרול, מונע סיבוכים בהריון, מגן מפני סרטן רירית הרחם, מעודד שינה.

סלניום מחזק את מערכת החיסון, פועל נגד סרטן, מועיל באיידס, מונע מחלות לב, עוזר בדלקות מפרקים שגרוניות, חשוב לפעילות בלוטת התריס, מגן מפני רעילות מתכות, משפיע על הפוריות של הגבר והאישה, מרפא דלקות בלבלב.

אלומיניום

 

ברזל חיוני לקיום ההמוגלובין, חשוב במצבי אנמיה ובעיות בבלוטת התריס, משפר יכולת למידה. כאשר נמצא בעודף, הוא מזיק.

אשלגןחשוב לוויסות לחץ הדם, למחלות לב.  חיוני לשמירה של אנרגיה, לבריאות תאי העצב, לכיווץ השרירים ולפעילויות ספורטיביות.

בורוןמעלה רמות אסטרוגן טבעי ולכן טוב לגיל המעבר, יעיל במניעת דלדול העצם ועוזר בדלקות מפרקים.

כרום – מאזן רמות סוכר בגוף היות ומפחית את התשוקה לסוכר, טוב להרזיה, מסייע במחלות לב, עוזר ביתר לחץ דם מאט הזדקנות.

מגנזיום המינרל החשוב ביותר ללב. עוזר לכל בעיות הלב מקצב לב בלתי סדיר ועד להורדת כולסטרול.חיוני לחולי סוכרת ולאיזון לחץ דם, מסייע בסיבוכי הריון כגון רעלת הריון, עוזר במיגרנות ובמחלות ריאה, תורם במקרי פיברומיאלגיה, נחוץ לתפקודי מוח תקינים, חשוב למסת העצם ועוזר לשינה טובה.

יוד חשוב  לתפקוד בלוטת התריס, חיוני לבריאות העובר, עוזר ללקויי למידה, מחזק את מערכת החיסון, עוזר בבעיות הורמונאליות של נשים.

גופרית – חשוב לבריאות השיער, העור והציפורניים. עוזר לכבד להפיק את נוזל המרה, מסייע במלחמה בזיהומים, עוזר באיזון דרישות החמצן למוח, מסייע למטבוליזם.

מוליבדנום זהו מינרל מטהר תאים. מנקה את הגוף מרעילות ובכך עוזר במצבי דיכאון, עייפות וליקויים בתפקוד הכבד. הוא מייצר אנרגיה ע"י כך שמסייע בייצור המוגלובין ויכול להקל על כאבים כתוצאה מדלקות מפרקים.  מפחית את הסיכון ללקות בסרטן הקיבה והמעי ותורם למניעת עששת בשיניים. 

מנגןעוזר בטיפול  בסוכרת, נוגד חמצון חשוב, מסייע בהורדת כולסטרול וטריגליצרידים, חשוב לבריאות הלב, שומר על בריאות העובר, חשוב למניעת בעיות עצם, עוזר במחלות של מערכת העצבים.

נחושת - מסייע בתפקודי לב, מפקד על רמות הכולסטרול והסוכר, מקל במקרים של דלקת פרקים שגרונית, מגביר ייצור תאי דם אדומים ולבנים, מסייע לחיזוק העצמות, חשוב לטיפול קנדידה,  בעודף יכול להזיק.

 

 

בברכה,

 עדי גולדנברג - ריפוי טבעי

נטורופתית - N.D

054-4560035